Geneanet, en bidragande, samarbetande och kvalitativ webbsajt

Presenterad av Jean-Yves på 9 jan. 2020
 

Vi får fortfarande återkoppling om Geneanets modell som kombinerar en gratis webbsajt med en prenumeration på Premium.

Nu när det nya året börjar, är det möjlighet att återupprepa bakgrunden till Geneanet och att besvara några vanligt förekommande frågor.

Hur fungerar Geneanet?

Geneanet basers på tre grundbultar: bidragande, samarbetande och kvalitet.

Geneanet är den största sammanslutningen av släktforskare engagerade i ömsesidig hjälp och delande i kontinentala Europa. Det är webbsajt med nästan 7 miljarder data tillhandahållna av medlemmar, samarbetsprojekt och partners.

Den samarbetande sidan handlar om familjeträd och bifogade dokument (familjebilder, arkivuppgifter etc). Det finns 1,1 miljoner familjeträd och nästan 1,3 miljarder personer.

Samarbeten handlar om projekt stöda av Geneanet såsom bilder på gravar och kyrkogårdar runt om i världen (”Spara våra gravar”), index och register (kyrkliga, legala, militära och andra arkiv). Det är också originalprojekt som ”Nu och Då”.

Fram till idag finns det 2,5 miljoner gravar, 22 miljoner arkivbilder och fler än 96 miljoner personer i samarbetsindex.

Bakom sajten finns en viktig teknisk infrastruktur med fler än 60 servrar av hög kapacitet, 260 terabyte redundant lagring och 100 miljoner förfrågningar per dag.

Denna infrastruktur behöver ett team på 30 personer för att säkerställa utveckling och underhåll av sajten.

Geneanet är en freemium webbsajt

Geneanet baseras på en freemium modell som kombinerar en gratis webbsajt med en Premium prenumeration.

Varje medlem har tillgång till ett omfattande erbjudande. Detta erbjudande möjliggör skapandet av ett familjeträd med obegränsat antal personer med oinskränkt användning, utan någon reklam och med ett antal anpassade verktyg. Detta erbjudande innefattar en sökmotor på efternamn, förnamn och plats. I motsats till andra webbsajter behöver Du inte betala för att titta på andra medlemmars familjeträd eller för att kontakta dem.

Gratiserbjudandet innebär också tillgång till innehåll delat av andra medlemmar. Allt bidraget material är tillgängligt gratis för alla Geneanets medlemmar.

Geneanet föreslår en prenumeration på Premium som innehåller bland annat andra val och ytterligare service, avancerad sökning med fler kriterier: maka/make, namnvarianter, närliggande platser, automatisk matchning av hela Ditt familjeträd med Geneanets databas, e-postpåminnelse som medför att Du, via e-post, får en summering av senaste inlägg, tillgång till Geneanets bibliotek med miljontals böcker och tidningar och fler än 3 miljarder indexerade personer, tillgång till index från släktforskningssamfund tillhandahållna av Geneanets partners och slutligen en personlig service.

Geneanet är en gratis webbsajt med Premium prenumeration

Delande, delad hjälp och fri tillgång är basen för Geneanet. Detta gör det mycket attraktivt.

Du prenumererar på Geneanet Premium inte bara för ytterligare möjligheter och service utan också för att hjälpa till med utvecklingen av gratisdelen av webbsajten.

Det är verkligen en paradox: Premiummedlemmar betalar så att Geneanet kan vara en fri och öppen webbsajt.

Prenumeration på Geneanet Premium är inte bara ett sätt att få tillgång till ytterligare val och service utan medför också att originalmodellen, beskriven ovan, kan fortsätta att existera.

För några år sedan kallades Premium prenumerationen för ”Club Privilige”. De första medlemmarna fick inte mycket, men prenumererade för att bibehålla de fria valen och servicen.

Vi anser att det är mycket viktigt att åter presentera dessa synpunkter. I mer än 23 år har vi vart stolta att kunna fortsätta denna balans i en stark känsla av samverkan.

Sammanfattningsvis är Du en del av en sammanslutning med delad hjälp och delande. Du är alltid välkommen att oberoende av erfarenhet använda Geneanet. Om Du prenumererar på Geneanet Premium eller om Du förnyar Din prenumeration, håll då i minnet att det inte bara är köp av en produkt utan också delande av vissa idéer om släktforskning.

 

Uppdatering 28 januari 2020

Många medlemmar har reagerat på vår blogg och vi tackar för alla stödjande meddelanden.

Vänligen notera att Du enklast publicerar Dina frågor i forum (meny Intressegrupp >Forum) för att snabbt få ett svar.

Vissa kommentarer kräver mer information.

Priset på en Premium prenumeration

Många av Er anser at €4,17 per månad är en kostnad man kan ha en sin hobby i jämförelse med den tid man lägger på släktforskning.

Trots detta anser vissa att det är för dyrt och andra föreslår att vi borde premiera långvariga medlemmar med ett specialpris. Det är därför vi har 2-åriga och 5-åriga prenumerationer (via länken ”Erbjud en Premium prenumeration” på varje sidas nedersta del när Du är inloggad på Ditt användarnamn).

Sponsringen kan också vara ett bra sätt att minska priset på Din prenumeration. Om medlemmar som Du föreslagit prenumererar, erbjuds ytterligare en månad till r båda två. Stötta den medlemmen som Du föreslagit så att hon/han kan ta vara på alla fördelar med en prenumeration. Du kan bli erbjuden alla eller delar av Din prenumeration via vår service ”Erbjud en Premium prenumeration”.

Det är värt att påpeka alla prenumerationer räknas från den dag Du prenumererar. Om Du prenumererar 1 februari som upphör Din prenumeration 1 februari året efter. Om Du förnyar innan sista datum, så läggs prenumerationstiden till nuvarande sistadatum.

Premium prenumeration och bidrag

Vissa medlemmar tycker att de ska ha fri tillgång till Geneanet när de bidrar till sajten.

Detta verkar initialt vara en bra idé. För det första är de allra flesta av Premiums medlemmar bidragande. Om det inte finns Premium, så finns inte Geneanet.

Dessutom så skulle en medlem bara behöva kopiera ett existerande familjeträd eller index för att anses vara bidragande. Detta skulle då medverka till sämre kvalitet på uppgifter och känslan av att ömsesidig hjälp som nu genomsyrar Geneanet.

Ibland belönar vi viktiga bidrag genom att erbjuda en Premium prenumeration. Dessa medlemmar har avsatt åtskilliga timmar för släktforskningssamfundet genom ett osjälviskt arbete och vi är glada för att kunna erbjuda dem denna möjlighet, som en form av erkännande.

Geneanet utan Premium eller Geneanet fullt betald?

En medlem berättade för oss att han föredrog att Geneanet skulle vara en sajt med reklam, färre valmöjligheter och service, men helt gratis…..

Med en sådan modell skulle gratisdelen vara mindre och svår att använda med allstädes närvarande annonser och en begränsad teknisk infrastruktur. Vår aktuella modell möjliggör för oss att första och främst serva våra medlemmar utan att behöva påverkas av annonsörer vars budskap kan vara ytliga

Några andra föreslår att vi skulle söka påverka alla medlemmar att betal en billig prenumeration.

Det skulle vara motsatt idén om en fri och öppen sajt.

Vi har antagit ”Freemium” som vår modell oc är stolta över att våra medlemmar antingen de Premium, bidragare eller användare. Vi är stolta att kunna välkomna alla till vår gemenskap med dess mångfald och att dela med sig av sin släktforskning.

Geneanet är inte bara ett bolag med anställda om sköter om en webbsajt med ”kunder”. Det är mestadels en underbar gemenskap med praktisk gemensam hjälp och delning och medverkan flera samarbetsprojekt.

 

Notering: Tveka inte att ge oss Dina rekommendationer i kommentarsfältet nedan!

12 kommentarer

Jag tycker att Geneanet är väldigt bra, o jag delar o berättar för andra om denna möjligheten. De är så bra med alla möjligheter som finns som t ex kopplingar mellan gravbilder till släktträdet. Sedan även matchningarna mm. Tackar så mycket..


va bra att jag numera kan förstå och söka med gott resultat… tack


Se mer

Logga in för att lämna en kommentar Logga in / Registrera Dig