Möt Christophe Becker, Geneanets nya president

Presenterad av Jean-Yves på 6 juni 2023

Hej Christophe, efter att Jacques Le Marois slutat, har du utsetts till president för Geneanet. Kan du introducera dig själv?

Jag är 54 år gammal, gift, far till 3 barn i högskoleåldern och hängiven släktforskare sedan 30 år tillbaka. Efter tillägnandet av yrkesmässig erfarenhet inom konsultande och försäljning inom informationsteknologi. Jag började på Geneanet i början av 2003 för att ta över ledning efter ett möte Jacques Le Marois. Vid denna tid var vi bara 3 personer.

Under mer än 20 år har jag medverkat i utvecklingen av sajten, genom arbete med lite av varje under inledningen av äventyret, förutom den tekniska sidan (Jag är utbildad på handelshögskola). Allt eftersom sajten växte tillkom nya talanger. Jag fokuserade på företagets inre organisation och på vår tillväxtstrategi tillsammans med Jacques.

Kortfattat, så är jag ingen nykomling i äventyret Geneanet.

Så du är släktforskare. Kan du berätta något mer om dina rötter?

Mina fyra far- och morföräldrar är från Paris, men deras förfäder kommer från olika regioner i Frankrike. Min farfars farfar lämnade Lorraine strax innan 1870 års krig och valde franskt medborgarskap i stället för tyskt; hans förfäder var skomakare från Moselle. Andra rötter kommer djupt från hjärtat av Bourgogne, i Maconnais (det är kanske därför jag har en förkärlek för viner från Bourgogne och speciellt Chalonnais.

På min mormors sida är mina rötter från Aubrac-platån i dalen Lot i Aveyron och jag måste erkänna att jag har speciell känsla för mina förfäder från Rouergat.

Jag har också länkar till Savoie, Corrèze, Champagne, sydvästra Ile-de-France, Beauce, Sarthe, Touraine, Mayenne för att inte nämna några få förfäder i Schweiz eller Yorkshire i Storbritannien. En mycket landbaserad släktforskning eftersom ingen av mina kända förfäder levde nära kusten.

Har du haft några överraskningar i din släktforskning?

Liksom många franska släktforskare har jag delvis kunnat bekräfta det berömda uttalandet från Jean de la Bruyère: ”Vi är efterkommande till en kung eller en hängd man”. Jag har ännu inte hittad den hängda mannen.

Jag har alltid roats av att hitta vanliga förfäder såväl som välkända personer såsom Claud Haigneré. Den fösta franska och europeiska kvinnan i rymden eller ännu närmare släktskap kompositören Francis Poulenc.

Som en överraskning, upptäckte jag att min brittiska gren kommer från en liten by i Yorkshire, Thirsk, där TV-serien Downton Abbey utspelade sig.

Har du några intressen eller hobbys utöver släktforskning?

Jag älskar att resa och fotograferar mycket. Dessa två fungerar bra ihop. Som varje släktforskare lägger jag stor vikt vid min familj.

Vilka är Geneanets huvudstyrkor idag?

Jag tror att Geneanet är unikt av två skäl: de många talangerna som team består av och den speciella lojala och hängivna samhället som stödjer det.

På Geneanet är vi ett team om ungefär trettio personer, majoriteten är passionerade släktforskare. Vi kan lyckligtvis kombinera vår passion med vår professionella aktivitet. Geneanets anställda är därför de första användarna av sajten och inser och förstår behoven hos våra miljontals besökare.

Vår andra tillgång som vi är speciellt stolta över, är samfundet av släktforskare som bidrar så aktivt till utveckling av Geneanet, antingen genom delning av släktträd, genom medverka i alla typer av arkivsamlingar som de har digitaliserat inte bar i Frankrike, men också i ökande grad över hela Europa och även på andra sidan Atlanten, eller genom att medverka i våra många samarbetsprojekt som medför att dela fler och fler uppgifter som inte är tillgängliga någon annan stans och gratis för alla.

Jag vill ta tillfället i akt att tacka vårt samfund för sin aktiva medverkan i Geneanetprojekt, både genom finansiellt stöd via medlemskap i Premium och genom medverkan i uppgifter delade på vår sajt.

När Jacques Le Marois bad dig att ansvara för driften av Geneanet i januari 2003 var du ganska ensam eftersom han inte ännu var helt funktionsduglig i företaget och alla volontärer hade lämnat. Hur levde du då, med denna utmaning? Kunde du föreställa dig det som Geneanet blivit idag?

I januari 2003 hade Geneanet bara två anställda som skötte den dagliga verksamheten. Användarna fanns där och fortsatte att lägga till sina träd och trafiken växte kontinuerligt. Jag var redan då en användare av Geneanet och var en regelbunden besökare på Geneanets bibliotek på rue de Turbigo i Paris. Jag var rörd av Jacques förtroende och jag försökte sköta Geneanet inte som start-up-företag utan som ett litet bolag. Detta innebar bekymmer om kostnader och intäkter och inte att vänta på bättre dagar som ett start-up-företag. Priviligieklubben (föregångare till nuvarande Premium) fanns redan och några tusen användare var prenumeranter.

Mitt första beslut var att hitta och rekrytera Jérome Galichon, den tekniska stöttepelaren på vår sajt, så att han kunde återvända och arbeta med mig. Tillsammans och med hjälp av några praktikanter satte vi samman en liten grupp och påbörjade nyutvecklingen av vår sajt. Allt eftersom antalet prenumeranter i Premium ökade kunde vi rekrytera nya talanger, ett genuint intresse i släktforskning var första kriteriet vid urval. Vi vill göra en släktforskningssajt gjord av släktforskare.

Naturligtvis kunde vi aldrig föreställa oss vad Geneanet skulle bli, vilket gör att vi är så stolta över hur långt vi kommit.

Vilka är dina mest minnesvärda moment från dina 20 år på Geneanet, det svåraste och den trevligaste?

Jag har många minnen från Geneanet. Varje ny version av sajten har varit en viktig händelse eftersom vi måste ha med oss våra medlemmar, presentera nya möjligheter och övertyga dem att acceptera förändringarna som i vissa fall kunde vara förvirrande. Webbsajten måste utvecklas och utnyttja de senaste rönen för att vara konkurrenskraftig.

De svåraste ögonblicken var otvivelaktigt dödsfallen hor några av vår anställda, några av dem unga. Ett företag som Geneanet är som en stor familj som har samröre med varandra och frånfall på grund av oförutsedda händelser är svåra att ta sig genom.

Ett av de trevligaste ögonblicken var firandet av Geneanets 20-årsjubileum som medförde att vi kunde reflektera över alla vår prestation och fira händelsen med den lilla världen av fransk släktforskning.

Jag anser att det som unikt med Geneanet, om vi jämför med andra viktiga släktforskningssajter, är vårt nätverk av mycket aktiva volontärer. I detta ärende kom en innovation ut i Frankrike och Europa för några år sedan ”Geneanets möten”. Kan du berätta om denna unika aspekt på vår sajt. Hur ser du den utvecklas?

Bland Geneanets medlemmar finns ett stort antal som osjälviskt medverkar med en stark känsla för förbättra våra databaser från sin egen forskning. Naturligtvis har alla uppgifter sedan Geneanets begynnelse tillhandahållna av våra volontärer finns gratis tillgängliga till alla andra sajtens medlemmar och detta kommer inte att ändras.

Ofta har vi ombetts att presentera Geneanet över hela Frankrike antingen vid släktforskningskonferenser eller bara ett informellt möte. Olyckligtvis är det svårt får vår lilla personalstyrka att resa så mycket som vi skulle vilja och det är därför som vi lanserade ”Geneanets möten”. Dessa möten organiserades över hela Frankrike och i del andra länder av användare av sajten som verkade som våra ambassadörer för andra användare, både nybörjare och erfarna. Det var intressant utbyten om deras passion för släktforskning och hur de använde Geneanet.

Geneanet är nu en Ancestry, världens ledande online släktforskning och familjehistoria. Hur fungerar relationen med Ancestry? Vad ger denna relation till Geneanet?

Helt ärligt fungerar samarbetet med Ancestry alldeles utmärkt och jag gillar verkligen att arbeta med ett globalt team och de olika perspektiv som det innebär.

Ancestry har begripit och respekterar Geneanets egenart. Upp till nu där vikten av vikten av samarbete och delning är värdefull och Ancestry förser oss med möjligheter att bibehålla det.

Jag tror att den mest spännande delen av relationen för våra Geneanetanvändare är uppgifterna som lagts till; fler än 500 miljoner nya uppgifter hittills. Vi kommer att fortsätta att lägga till fler uppgifter och samlingarna kommer att förse oss med fler och fler upptäckter för alla.

Våra träd finns nu också indexerade på Ancestry och detta har medfört att många nya användare har upptäckt Geneanet och anslutit sig till vår gemenskap.

Hur ser du på Geneanets framtid, ändrar vi kurs eller fortsätter vi på den inslagna vägen?

Jag är helt tillitsfull över Geneanets framtid i Ancestrygruppen. Med nya resurser, kan och vill vi definitivt at Geneanet ska fortsätta att växa och göra det till ett ”Geneanet för alla”. Alla ska vara intresserade av att besöka vår sajt, antingen det är av passion för släktforskning eller bara nyfikenhet på egna namn eller familjehistoria.

För att få detta att hända måste vi modernisera vår sajt samtidigt som vi förenklar den. Några möjligheter som inte används tillräckligt eller som inte möter våra användares behov kan förändras eller utvecklas som vi gjort tidigare.

Geneanet är som gammal herrgård som behöver underhållas, men som har alla moderna faciliteter på grund av de konstanta innovationerna från vårt team och våra medlemmars lojalitet.

Logga in för att lämna en kommentar Logga in / Registrera Dig